Regionalna konferencija u Skoplju: Sigurnosne tranzicije na Zapadnom Balkanu
Regionalna konferencija o sigurnosnoj tranziciji na Zapadnom Balkanu – Od zone sukoba do sigurnosne zajednice? okupio u Skoplju nezavisne istraživačke centre iz Makedonije, Albanije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore i Hrvatske.
Uspeh policijske saradnje na Zapadnom Balkanu i pogled na regionalnu bezbednosnu saradnju iz ugla diplomata, vojnika i akademika bile su teme regionalne konferencije koju su organizovali Beogradski centar za bezbednosnu politiku i skopska analitika.
Tokom rasprave o uspješnosti policijske saradnje na Zapadnom Balkanu, konstatovano je da međunarodni akteri igraju pozitivnu ulogu, ali da je važno i da postoje unutrašnji faktori koji pokreću saradnju. Istaknuto je da zajednički problemi, poput transnacionalnog kriminala, zahtijevaju zajednička rješenja, tj. saradnju. Takođe, panelisti su istakli da je nemoguće razmišljati o nacionalnoj bezbednosti bez razmišljanja o regionalnoj bezbednosti.
Najveći uspjeh regionalne bezbjednosne saradnje je činjenica da mogućnost novih oružanih sukoba praktično ne postoji, ali ostaje pitanje da li je regionalna saradnja samoodrživa i da li će opstati kada više ne bude spoljnih pritisaka (uslovljavanje EU).
Panel diskusija je zasnovana na originalnim empirijskim nalazima iz zajedničkog istraživačkog projekta „Sigurnosne tranzicije na Zapadnom Balkanu – od zone sukoba do sigurnosne zajednice?“, finansiranog od strane Norveškog instituta za međunarodne odnose (NUPI).
Govornici su bili:
- Sonja Stojanovic Gajić, BCBP, Beograd
- Cvete Koneska, Analitika, Skoplje
- Sandro Knezović, (IRMO), Zagreb
- Donika Emini, (KCSS), Priština
- Dženita Brčvak, (CEDEM), Podgorica‚
- Arjan Dirmiši‚ (IDM), Tirana‚
- Denis Hadžović, (CSS), Sarajevo
- Filip Ejdus, BCBP, Beograd