Svaki drugi građanin nezadovoljan je radom Vlade, a većina ispitanika smatra da prijevremene parlamentarne izbore treba raspisati prije vremena
Every second citizen is dissatisfied with the work of the Government, and the majority of respondents think that early parliamentary elections should be called ahead of time
Podgorica, PR press service – Every second citizen of Montenegro is dissatisfied with the work of the Government, more than 2/3 of citizens supportPodgorica, PR press služba – Svaki drugi građanin Crne Gore nezadovoljan je radom Vlade, više od 2/3 građana podržava članstvo Crne Gore u EU, a 42,5 posto smatra da prijevremene parlamentarne izbore treba raspisati prije vremena. Montenegro’s membership in the EU and 42.5 percent think that early parliamentary elections should be called ahead of time.
Najavljeno je to na konferenciji za novinare Centra za demokraciju i ljudska prava (CEDEM) u povodu predstavljanja prvog opsežnog istraživanja političkog javnog mnijenja u 2021., koje možete preuzeti ovdje.
Direktorica CEDEM-a Milena Bešić navela je da je 41,1 posto ispitanika odgovorilo da Crna Gora ide krivim putem.
“Indikativno je da je od 2009. godine broj onih koji smatraju da Crna Gora ide u krivom smjeru porastao za 20 posto. Veći broj nezadovoljnih radom Vlade Zdravka Krivokapića – svaki drugi građanin, a samo 5,2 posto ispitanih reklo je da je jako zadovoljno“, rekao je Bešić.
Pojasnila je da je prema kriterijima mjerenja stanje povjerenja u institucije koje prelazi 40 posto zadovoljavajuće, a u ovom slučaju samo tri institucije prelaze taj postotak. No, naglasila je da je riječ o institucijama s kojima građani imaju neposredan i osobni odnos.
“Trend pada povjerenja u institucije se nastavlja, bez obzira na promjenu vlasti, a posebno je drastičan pad povjerenja u političke institucije, što ukazuje da te institucije moraju uložiti dodatne napore kako bi povratile povjerenje građana”, rekao je Bešić.
Da su parlamentarni izbori idući tjedan, 31 posto opredijeljenih građana glasalo bi za Demokratsku partiju socijalista (DPS), 18,7 posto za Demokratsku frontu (DF), 18,4 posto za Demokrate, 6,4 posto za URI, Bošnjačku stranku 4, 4, SNP-u 3,5 posto, Specijalnim demokratima (SD) 3,5 posto, SDP-u 3 posto, dok su ostale stranke oko ili ispod cenzusa.
“DPS je i dalje najjača politička stranka. Međutim, DPS nema kapacitet da formira većinu s tradicionalnim partnerima. “Bez jednog od ključnih aktera kao što su DPS, DF i Demokrati, nijedna druga kombinacija vlasti je moguće, a da bi se održala sadašnja vlast, saborska većina mora pronaći kompromis”, rekao je Bešić.
If Prime Minister Zdravko Krivokapic formed his party, at least 4.9 percent of citizens said they would certainly or probably vote for that party, which would be enough to secure parliamentary status.
Na pitanje je li potrebno raspisati prijevremene parlamentarne izbore, 30,5 posto ispitanika smatra da prijevremene parlamentarne izbore treba raspisati što prije, 12 posto da ih treba raspisati isti dan kad i sljedeći predsjednički izbori.
“Među onima koji smatraju da ih treba što prije raspisati uglavnom su pristaše bivše vlasti, odnosno aktualne oporbe, dok su s druge strane oni koji smatraju da ne treba raspisivati prijevremene parlamentarne izbore uglavnom ispitanici koji podržavaju sadašnju. vlade”, objasnio je Bešić.
Da su predsjednički izbori sutra, kako je rekla, za Mila Đukanovića glasalo bi 41,5 posto građana, za Aleksu Bečića 19,4 posto, za Andriju Mandića 11,5 posto, Zdravka Krivokapića 9,6 posto, Dritana Abazovića 7,3 posto.
“Možemo zaključiti da bi jedan kandidat iz aktualne vlasti imao prednost u odnosu na Đukanovića”, rekao je Bešić.
Programski menadžer CEDEM-a Marko Pejović rekao je da više od dvije trećine građana Crne Gore podržava članstvo Crne Gore u Europskoj uniji, a 45 posto građana smatra da Crna Gora treba ostati članica NATO-a.
On je naveo da 56,6 posto građana smatra da je utjecaj Srbije jači ili isti kakav je bio prije promjene vlasti, dok istovremeno svaki drugi građanin smatra da je utjecaj Srpske pravoslavne crkve jači ili pretjeran na Vlada Crne Gore.
Kada je riječ o popisu stanovništva, preko 50 posto smatra da bi popis trebao biti redovito održavan ove godine. Svaki četvrti građanin smatra da popis treba odgoditi, jer su političke prilike takve da mogu utjecati na rezultat popisa, dok 22 posto građana nema stav o tome. Prema njegovim riječima, 45 posto građana bi se na popisu stanovništva izjasnilo kao Crnogorci, dok bi se 30 posto izjasnilo kao Srbi. Za Bošnjake je glasalo 5,7 posto ispitanika, za Muslimane 4,3 posto, za Albance 3,8 posto, dok bi ostale nacionalnosti manje od 1 posto.
“Ono što je sigurno je da se ne mogu očekivati promjene u nacionalnoj strukturi stanovništva na predstojećem popisu stanovništva”, pojasnio je Pejović.
Preko 70 posto građana smatra da je Crna Gora nezavisna država i da nema potrebe preispitivati pitanje nezavisnosti Crne Gore.
S obzirom na česte javne rasprave o aktivnostima na pronalaženju nafte i plina, Pejović je istaknuo kako njih oko 53 posto smatra da bi na tim aktivnostima trebalo raditi, dok je 26,7 posto protiv. Na kraju, “preko 40 posto građana smatra da Vlada i nadležne institucije jako dobro i uglavnom dobro suzbijaju pandemiju korona virusa”, zaključio je Pejović.