preloader
POPIS POTVRĐUJE PRECIZNOST CEDEM-OVIH ISTRAŽIVANJA

POPIS POTVRĐUJE PRECIZNOST CEDEM-OVIH ISTRAŽIVANJA

Rezultati CEDEM-ovog istraživanja sprovedenog u maju 2023. godine pokazali su da bi se najveći broj građana i građanki Crne Gore na popisu izjasnio kao Crnogorci/ke (42,8%), dok bi 32,8% građana sebe identifikovalo kao Srbe/Srpkinje. Danas objavljeni rezultati popisa iz 2023. godine potvrđuju preciznost i validnost naših istraživanja, jer se podaci iz popisa gotovo u potpunosti podudaraju sa našim nalazima.

Međutim, zabrinjavajući podaci o starosnoj strukturi stanovništva pokazuju da Crna Gora ima sve starije stanovništvo, što predstavlja ozbiljan izazov za budućnost zemlje u kontekstu demografskog razvoja i održivosti.

Takođe, rezultati popisa pokazuju da birački spiskovi nisu dovoljno prečišćeni, što ukazuje na potrebu hitnog uređenja po rezidencijalnom osnovu kako bi se osigurao tačan i transparentan izborni proces.

Prema rezultatima popisa iz 2023. godine, najveći broj građana/ki Crne Gore izjasnio se da govori srpskim jezikom, dok je crnogorski jezik kao maternji prijavilo manje građana. Ovi podaci, iako pokazuju trenutne jezičke preferencije stanovništva, ne mogu biti osnova za promjenu ustavnog statusa jezika. Prema Ustavu Crne Gore, crnogorski jezik je definisan kao službeni jezik, dok su srpski, bosanski, albanski i hrvatski jezici u službenoj upotrebi. Stoga, svaki pokušaj da se status crnogorskog jezika mijenja na osnovu popisnih rezultata zahtijevao bi ustavne promjene.

Pored zabrinjavajuće starosne strukture stanovništva, popisni podaci ukazuju i na trend odliva mozgova, odnosno na rastući broj mladih koji napuštaju zemlju u potrazi za boljim prilikama. Odlazak mladih i obrazovanih ljudi mogao bi dugoročno negativno uticati na ekonomski i društveni razvoj Crne Gore, jer bi smanjenje radne snage, inovativnosti i stručnosti dodatno pogoršalo demografske i ekonomske izazove s kojima se zemlja već suočava.