preloader
KREIRANA METODOLOGIJA ZA PRAĆENJE MEDIJA

KREIRANA METODOLOGIJA ZA PRAĆENJE MEDIJA

Kako bismo obezbijedili strukturiran i temeljan pristup procjeni tačnosti i etičnosti medijskog izvještavanja o kršenjima ljudskih prava u Crnoj Gori, angažovan je stručnjak Duško Vuković, medijski ekspert, koji je razvio metodologiju prilagođenu specifičnostima crnogorskog medijskog pejzaža.

🔎 Analiza medijske scene pokazala je da je crnogorski medijski prostor fragmentisan i politički polarizovan, pri čemu se mediji često svrstavaju prema političkim interesima i djeluju u složenim vlasničkim strukturama. Upravo zbog toga, metodologija je osmišljena da:
✔ Kategorizuje medije prema vlasništvu, uređivačkoj politici i istoriji izvještavanja o ljudskim pravima.
✔ Identifikuje obrasce pristrasnosti, dezinformacija i etičkih kršenja analizom ranijih kontroverznih slučajeva.
✔ Definiše objektivne indikatore za procjenu kvaliteta izvještavanja, uključujući provjeru činjenica, upotrebu kredibilnih izvora i pokrivenost ranjivih grupa.

 Poseban fokus stavljen je na izazove poput:

  • Kampanja dezinformacija i selektivnog izvještavanja,
  • Pravnih pritisaka na istraživačke novinare,
  • Problema samocenzure i neujednačene primjene medijskih regulativa.

Ova metodologija će poslužiti kao osnova za godišnji monitoring izvještaj, koji će biti završen krajem godine. Tim zadužen za praćenje medija koristiće je za sistematsko praćenje izvještavanja o ljudskim pravima, prepoznavanje problema poput širenja dezinformacija i pristrasnog izvještavanja te davanje preporuka za unapređenje novinarskih standarda.Projekat “Nadziranje medija – praćenje etičkog izvještavanja o kršenjima ljudskih prava” CEDEM realizuje u partnerstvu sa SOCEN-om, uz finansijsku podršku Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.